Kravat Hakkında

Dünyada Kravatın Tarihi
1974 yılında, MÖ 3. yüzyılda yaşamış olan Çin İmparatoru Ch’in Shih Huang-ti’nin mezarı açıldığında moda tarihini de gözden geçirme gereği doğdu.
Huang-ti’nin mezarı çevresinde gerçek insan boyutlarında 7 bin 200 asker heykeli figürü bulunuyordu. İmparator dahil, her askerin taşıdığı bu aksesuar, akla sorular getirdi. Aynı dönemde Romalılar’ında özellikle soğuk mevsimlerde sefere çıktıkları zaman benzer bir yolla boyunlarını kapattıkları bilgisi de eklenince boyun bağının tarihçesi de sarsıldı.
İlk bakışta görünen, boyunlara takılan atkıların soğuğa karşı alınmış bir önlem olduğu idi; ancak Çin Kültürü’ndeki bir inanış, bu basit açıklamayı da havada bırakmış oldu. Çin kültüründe ademcik kemiği bedenin önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ve yaşam enerjisinin çıkış noktası olarak görülüyordu.
Çinli askerlerin boyunlarına taktıkları eşarpların, ademcik kemiğini korumak amacı güdüp gütmedikleri sorusu, beraberinde bu aksesuarın dinsel ve kültürel bir temeli olabileceği ihtimalini de gündeme getirdi.
Savaşa giden Hırvat askerlerini uğurlayan eşleri, sevgilileri, anneleri başlarından çıkarttıkları atkıları, sevdikleri adamların boyunlarına bağlamış ve birer düğüm atmışlardı. Bir yandan evlerinden uzakta oldukları sürece bu atkıları her gördüklerinde kendilerini ve evlerini anımsamalarını istiyor bir yandan da attıkları özel düğümlerin erkeklerini kötülüklerden koruyacağına inanıyorlardı.
Daha sonra Kravat Fransız modacıların elinde önemli bir aksesuara dönüşmüştür. tabii ki süreç içinde büyük değişikliklere uğramıştır,aristokrasisi arasında 1650’lerde moda şeklinde yayıldı. Fransızlar, ‘A la Croate - Hırvat Usulü’ adını takmıştı. A la Croate’ın, Cravate’y dönüşmesi sırasında şekli, kullanımı, yüklendiği sembolik anlamlar da tarihin akışıyla birlikte büyük değişiklikler gösterdi. Kravatın renkleri, kullanılan desenler, bağlama şekilleri sosyal sınıflar arasındaki farklılıkları, politik görüşleri yansıtan semboller oldu; modacılar tasarımlarını renklendirmek için kravatı kullanmaktan Hiçbir zaman çekinmedi.
Kravatın erkek yaşamına katılmasıyla birlikte ciddi bir sorun da doğmuş oldu. Sabah uyanan erkekler, kıyafetlerine göre bir kravat seçmek zorundaydı artık. Bu seçim zaman zaman öylesine zorlaşabiliyor ki, kravatını belirleyip, ona göre elbise seçenlere bile rastlanıyordu..
Türkiyede Kravatın Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu içinde kravat takan ilk padişah Sultan Abdülmecid olarak biliniyor. Batılılaşma hareketleri etkisinde, öncelikle aydınlar arasında kendine yer bulan kravat, padişahın da tercih doğrultusunda devlet dairelerine girmiş oldu.

Cumhuriyetin ilanı ve kılık kıyafet devriminin etkisiyle önce kentlerde ardından kasabalarda yaygınlaşan kravat kullanımı, bir süre sonra halk arasında popülaritesini yitirdi ve ‘özel günlerin sembolü’ olarak gardroplara kaldırıldı. Sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte gardroplardan çıkartılan kravatlar iş yaşamının vazgeçilmez kıyafetlerinden biri olarak günlük hayatımıza girerken, devlet geleneğinde etkisini hep sürdürdü. Bugün, devlet memurları, lise öğrencileri ve iş dünyası için olmazsa olmaz bir zorunluluğa dönüşmüş gibi görünüyor. 

Yakın Tarihte  Kravat

 Uzun ve tartışmalı bir tarihe sahip olan kravat, bugün dünyada yaklaşık 650 milyon kişi tarafından kullanılıyor ve yılda satılan kravat sayısı ise 800 milyonu buluyor. 1960’ların sonu, 1970’lerin başında çiçek çocuklar ve özgürlük şarkılarıyla birlikte, otoriteyi, düzeni temsil ettiği gerekçesiyle ciddi bir darbe yiyen kravat kullanımı, 1980’lerin ‘yuppi’leriyle birlikte yeniden gündeme oturmayı başardı. 

Günümüzde Bir tür kartvizit gibi boyunlarında taşıdıkları kravat ile gurur duyan erkekler, statülerinin bayrağı gibi gördükleri kravatlara olağanüstü önem vermeye başladılar.

Şık Bir Kravat Nasıl Olmalı

Erkeklerin giyim konusundaki bilgisini ve hatta genel olarak zevkini kravatın üzerinden yapılan değerlendirmeler belirtiyor. Doğru seçilmiş bir kravat, çok da iyi olmayan bir kıyafetin havasını bir anda değiştirebildiği gibi, kötü bir seçim de çok iyi bir kıyafetin tüm güzelliğini bozabiliyor. Durum böyle olunca erkeklerin derslerine iyi çalışmaları gerekiyor. Kaliteli bir kravatın özellikleriyle başlayabiliriz 2012 yılında kravatın enindeki, daralmalar moda olmuştur.www.bidunyakravat.com  sunduğu Eni 6 cm Boyu 145-150 cm Spor ve Slim kravatlar ve Eni 8 cm Boyu 145-150 cm Klasik kravatlar.modayı bidünyakravat  farkıyla takip etmenin kolaylığını yaşatmaktadır. Klasik bir kravatın yüzde yüz ipek olması kalitenin belki de en önemli göstergesi.Ama yaşadığımız yüzyılda ipek yetiştiriciliğindeki düşüş ve gerçek ipeğin pahalı olması.mikro kumaştan üretilmiş kravatın önem kazanmasını sağlamıştır.çünkü ipeğe en yakın görünümü veren bu kumaştır. Kravat kumaşları dokuma ve baskı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kalın dokusu nedeniyle bağlaması güç olsa da dokuma kravatlar, kalitenin göstergelerinden biri. Dokuma kravatlarda en yaygın desen, diyagonal çizgiler olarak biliniyor. 
Kumaşların kaliteyi belirlemesinin yanı sıra astar, tela ve dikiş özellikleri de kravatın önemli ayrıntılarından biridir..
El dikişi olan kravatın arka kapamasında dikiş belli bir mesafede biter ve arka uç açıkta bırakılır. Buradaki amaç, kumaş ve telanın uyumlu hareketinin sağlanmasıdır.
Bazı kravatlarda bu bölümde ipek iğnesi kullanılırken, bazı kravatlarda da iplik ucu dışarıda bırakılır. Bu iğnenin çıkartılmaması ve ipliğin kesinlikle kopartılmaması gerekir. 
kanıtlanmış bir yöntem de kravat seçimi konusunun bayanların daha başarılı olmalarıdır.

Kravat kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

- Kravat ucu, pantolon kemerinin alt hizasına gelecek şekilde bağlanmalı.
- Çözüldüğü zaman ilk boyuna geri dönmeli.
- Çıkarması kolay olmalı.
- Rutubetli yerlerde bırakılmamalı.
- Kesinlikle ütülenmemeli
- Geceleri kesinlikle bağlı bırakılmamalı.
- Örgü kravatlar, uzamasını engellemek için yuvarlak şekilde muhafaza edilmeli.
- Kot pantolonla birlikte, bez kumaştan yapılmış sportif bir model tercih edilmeli.
- Kravat düğümü çekiştirilerek açılmamalı.
- Asla astarı görünmemeli.
- Ceketin sol cebine konan süs mendiliyle uyumlu olmamalı
- Her zaman gömlekle tezat oluşturmalı ancak tam aksi bir seçim de yapılmamalı.
- Diyagonal dokuma kravatlar takım elbiselerle kullanılmamalı. (Takım elbiselerle, mikro desenli dokuma kravatlar tercih edilmeli.)